V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Vihorlatské perspektívy v sibírskej podobe Media type


Pri príležitosti súčasného počasia druhýkrát v rade spočinieme na Vihorlate, v dôležitý deň histórie, zamerajúc sa na jeho najvzdialenejšie vnútroštátne výhľady.

Podobne ako v týchto dňoch, aj na prelome rokov 2015 a 2016 určoval ráz počasia na Slovensku kontinentálny arktický vzduch s pôvodom na ďalekej Sibíri. Takáto vzduchová hmota pri vhodnej konfigurácii ďalších faktorov môže znamenať excelentné výhľadové podmienky, pretože vzduch v nej je typicky veľmi suchý. Na rozdiel od súčasnej situácie bola tá silvestrovská r. 2015 nakonfigurovaná nanajvýš výhodne a tento dátum zanechal v histórii diaľkových pozorovaní výraznú stopu. Na Silvestra 2015 bolo o.i. zaznamenané za štandardných podmienok vôbec najvzdialenejšie uskutočniteľné pozorovanie z poľského územia (viď tu , alebo tu ).

My sa pri príležitosti sibírskeho vpádu retrospektívne zastavíme na Vihorlate, pozorovateľské kvality ktorého sme u nás zhodou okolností prezentovali aj naposledy. Zopakujeme si pohľady západným smerom na oboje Tatry, tentokrát z východného vrcholu. Tie vyššie vyzerali 31.decembra 2015 asi takto (použitá softvérová úprava; podoba na originálnom zábere):


"Tatry boli v ten deň viditeľné fakt perfektne, boli ako vymodelované, 3D plastické. Asi nikdy som ich takto dobre nevidel. Iba kompaktný fotoaparát, aký som mal vtedy ja, to však možno až tak dobre nezachytil", zosumarizoval úspešný deň sám pozorovateľ.

V lepších kontúrach než v našom prvom vihorlatskom článku si ale takisto môžeme vychutnať nízkotatranský obzor. Aj tentoraz však chýba lepší detail na pozorovaný výsek s ďumbierskou časťou, kde by teoreticky mali/mohli byť odhalené i severozápadné svahy samotného Ďumbiera. Dosiahnuté maximum pozorovania tak prezatiaľ opätovne ponechávame "len" na východnejšie situovanej Štiavnici (taktiež použitá softvérová úprava; podoba na originálnom zábere):

 

Doplnenie k 12.03.2018 

Zisteniami z neskôr zverejneného pozorovania z Ďumbieru bola dodatočne potvrdená vzájomná viditeľnosť Vihorlatu a vrcholu Ďumbiera. Preto je pri pozorovaní z Vihorlatu v tomto článku nutné pripustiť, že môže zachytávať až vrchol Ďumbiera (za Štiavnicou; dosiahnutá vzdialenosť: 181,2 km), čo by spomedzi dostupných pozorovaní k dnešnému dňu zodpovedalo hodnote najvzdialenejšieho vnútroštátneho pozorovania, zdokumentovaného v rámci územia Slovenska. Zároveň je však potrebné uviesť, že k tomuto vihorlatskému pozorovaniu po novších zisteniach chýba korektná referenčná simulácia pri súčasnej neuspokojivej rozlišovacej úrovni prezentovaného fotografického materiálu (na tomto mieste pripomíname našu metodiku vyhodnocovania pozorovaní). Ako možné spresnenie tejto situácie je rozhodne žiadúce ďalšie opakované pozorovanie z Vihorlatu v lepšej kvalite, predovšetkým vo väčšom detaile. Spomenuté obrátené rekordné pozorovanie (Ďumbier –> Vihorlat) je naopak bez zásadných komplikácii, a preto je plne hodnoverné. 

Po roku (januárová vlna silných mrazov 2017) sa opäť presviedčame, že len prítomnosť pevinského arktického vzduchu na úspešné pozorovanie nestačí, hoci jeho vlhkostné charakteristiky ho k tomu možno predurčujú a tieto situácie sú z tohto dôvodu milovníkmi výhľadov obvykle veľmi očakávané. Momentálne teda, prinajmenšom zatiaľ, v sibírskom mraze mrzneme bez spektakulárnych ďalekosiahlych výhľadov. Pozorovateľské duše sme preto azda navnadili aspoň ďalším pohľadom do minulosti, do jedného z dôležitých dátumov diaľkárskej histórie. A parádne vihorlatské perspektívy nás znovu rozhodne zahriali, tak ako určite zahriali návštevníkov aj naživo v tej treskúcej zime posledného dňa roku 2015. 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Milan Bališin

Dátum a čas pozorovania:

štvrtok 31.12.2015 okolo 11:00 SEČ

Lokalita pozorovania:

Vihorlat (Vihorlatské vrchy), východný vrchol, skaly
N48.8899792 E22.1179906 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Ďumbier? (Ďumbierske Nízke Tatry) 181,2? km 

Štiavnica (Ďumbierske Nízke Tatry) 180,2 km 

Simulácia UDeuschle:

zobraziť 

Fototechnika:

Nikon COOLPIX S8200

 

Niekoľko ďalších záberov z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii. 

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (2)

Igi
28.02.2018, 11:55


Dovidieť zhruba do polovice Slovenska, super! Ešte by to chcelo odfotiť taký ďaleký výhľad na opačnú stranu...

redakcia Na obzore [Dalibor]
28.02.2018, 15:16


@ Igi: môžem prezradiť, že máme určité echo aj "na opačnú stranu" :o) Uvidíme, či z toho niečo nakoniec vzíde ;-)


Načítať iný obrázok.