V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Delikátne veľdiaľky javorinského flyšu Media type


Dlho sme na našom portáli čakali na veľkojavorinskú výhľadovú nálož. Napokon sa ukázalo, že to je megabomba, ktorá vybuchla už pred vyše troma rokmi.

Pozorovanie z pomerne ľahko dostupného (len kúsok pod vrchol aj autom) najvyššieho kopca Bielych Karpát sme túžobne očakávali, no materiál z tohto miesta do redakcie nie a nie prichádzať. A tak, ako to už často býva, zaúradovala náhoda v podobe nečakaného nálezu na internete. Nuž a výsledkom je tento článok o ďalšom zaznamenanom pozorovacom divadle. A ešte akom!

Z miest, kde výškovo vrcholí javorinské flyšové súvrstvie, je možné pozorovať nekonečne širokú hradbu Álp v čele s najviac dominantným masívom Schneebergu. Zábery práve na „Snežný vrch“ sa už v minulosti v sieti objavili (pozri napr. tu , alebo tu ), veľmi početný zbytok ostatných alpských kopcov, vrátane toho najcennejšieho na obzore, však špeciálne v diaľkárskom kontexte verejnosti unikal. Napokon vysvitlo, že úspešná javorinská paľba na celý alpský horizont už existuje, pričom má dokonca už viac než tri roky. Máme teda nesmiernu radosť, že sa z čoraz zaprášenejších osobných archívov podarilo úspešne vyloviť ďalší mimoriadne cenný artefakt.

A teraz už, ctené výhľaduchtivé osadenstvo, usaďte sa a ochkajte slasťou! Znázorňovacie rámiky pre nadväzujúce detailnejšie popisné výrezy dnes musíme vynechať, aby ste sa mohli nabažiť aj „nenormálnou“ krásou celých pôvodných fotografií s hradom Branč v popredí. V čase budeme postupovať reverzne, z dvojice záberov začneme „pozápadovkou“, ktorá zachytáva veľkú väčšinu obzoru:

 

Ako možno vidieť, mnohé vrcholy vrátane toho najvzdialenejšieho zachyteného sú zdeformované zrkadlením. Takéto „rozvlnenie“ atmosférickou optikou sa zvykne neraz vyskytovať práve v podobných situáciách za prítomnosti inverzných rozhraní. K najďalej, bezmála 240 km ďaleko stojacemu Ebensteinu uveďme, že zrejme môže ísť o najzápadnejšie (= najďalej vo vnútrozemí) ležiaci rakúsky vrchol, pozorovateľný z územia našej krajiny.

Pozorovateľ Ľuboš nie je výlučne špecializovaným lovcom diaľok, takže mu odpustíme, že pri predchádzajúcej kompozícii „usekol“ časť alpského obzoru, nachádzajúcu sa najviac vľavo. Na druhom vybranom, samozrejme nemenej okulahodiacom zábere, sa však už môžeme pozrieť aj na masív Hochwechselu, fotený o čosi skôr ešte pred zapadnutím Slnka:

 

Záver 2015-ho patril mimoriadne ďalekým výhľadom a môžeme vidieť, že reč je nielen o dobre známom dianí v posledný deň daného roka (písali sme u nás o vtedajších úlovkoch z Vihorlatu, alebo Kojšovskej hole). Už o niekoľko dní skôr sa diaľavy ukázali nad rozsiahlou inverziou, ktorá vtedy na niekoľko dní prikryla územie Slovenska. Vo veľmi vysokom tlaku vzduchu ležala horná hranica oblačnosti nízko. Súčasne čistote vzduchu nad inverznou hladinou pomohli, hoci boli nevýrazné, niekoľkopočetné studené fronty v krátkom slede za sebou, ktoré okolo Vianoc postupovali od Atlantiku do Európy a svojimi okrajmi ovplyvnili počasie u nás.

„Išiel som fotiť hrad Branč, lebo hrady a nové pohľady na hrady sú moja srdcovka. Pre mňa bolo zážitkové to, že som mal inverziu pri západe Slnka. Dosť fúkalo a najskôr bol naozaj silný opar, vzduch sa prečistil až po západe. Obyčajne mám rád, keď svieti do krajiny, ale opar bol fakt silný, tak som si počkal na pozápadovky. Pamätám si, že hore bolo množstvo ľudí a každý chodil a pozeral, čo to tam fotím, keďze oni tam nič nevideli.“, zhodnotil svoje počínanie náš fotograf.

Megaďaleká veľkojavorinská delikatesa pochopiteľne znamená vysokú pozíciu v neoficiálnom slovenskom výhľadovom rebríčku. Určite však vybuchnutou najväčšou bombou na Javorine neskončíme a niekedy nabudúce si radi v komplexnejších materiáloch predstavíme aj krásne pohľady z tohto vrchu smerom na iné strany. Z bielokarpatského pohoria taktiež privítame potenciálne úlovky zo susedného Jelenca či z vysokej rozhľadne na o niečo ďalej ležiacom Veľkom Lopeníku.

P.S.: Ukážku kvalít dnešného pozorovateľa môžete vidieť nielen v tomto článku, ale neváhajte zájsť aj na jeho web lubosbalazovic.sk , odkiaľ sa následne zaiste dostanete aj na jeho ďalšie prezentačné kanály. Možno Ľubošove profesionálne fotografické služby raz budete chcieť využiť aj vy.
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Ľuboš Balažovič

Dátum a čas pozorovania:

nedeľa 27.12.2015 okolo 16:00 SEČ (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

Veľká Javorina (Biele Karpaty), hrebeň

N48.8547222 E17.6686111 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Ebenstein (Hochschwab, Rakúsko) 239,8 km

Simulácie UDeuschle:

Alpy 

Fototechnika:

Canon EOS 6D + Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM


Spracoval: dv


Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.