V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Tanádska schovávačka Media type


Front za frontom, extrémny výhľad za extrémnym výhľadom.

Dvojica dní na sklonku januára bola doslova vytrhnutá z kontextu výhľadovo neprajnej zimy 2017/2018, veď aj podmienky pripomínali viac jar. Hneď na druhý deň po teplom fronte s následným širokým teplým sektorom (viď výhľadové dianie na Zobore) sa onedlho čakal podružný front studený. Za ním nastúpili jemne zmenené pozorovacie podmienky, ktoré boli ale v každom prípade stále prajúce extrémnym dohľadnostiam.

Tanád - pomerne ľahúčko dostupný kopec nad Banskou Štiavnicou. Popri susednom opradenom Sitne (viď rekordné pozorovanie minulú jeseň 2017) druhé vhodné miesto v Štiavnických vrchoch, z ktorého sú pri dobrej situácii zhliadnuteľné rakúske Východné Alpy. Už teda akiste tušíte, že o kratučký okamih uvidíte, ako oditiaľto vyzerajú. Nad výrazným masívom Schneebergu, ktorý by mal byť z Tanádu viditeľný taktiež, sa po prechode frontu ešte udržala oblačnosť a obrysy najvýchodnejšej alpskej dvojtisícovky tak zostali nepozorovateľne schované v šedi. Južnejšie o čosi nižšie položené lokality v horách východne od rieky Mury ale boli oblakov dostatočne pozbavené, takže sa na schovávačku nehrali. 

 
Hoci nad vrcholovými partiami Stuhlecku sa taktiež promenádovala oblačnosť, spoľahlivo identifikovateľné boli jeho južné svahy, kde leží najvzdialenejší bod pozorovania. Dosiahnutá kilometráž sa zastavila na hodnote len nepatrne pod hranicou 250 km, čo zaradilo toto pozorovanie na priebežnú druhú pozíciu neoficiálneho slovenského diaľkového rebríčka.

 

Rozhodne to nie je úkaz každodenný, no opäť sme sa mohli presvedčiť, že z príhodných vrcholov pohorí lemujúcich Podunajskú nížinu sa veľmi vzdialený alpský horizont uvidieť dá. Zobor, Sitno, či v tomto prípade Tanád...stačí sa do prírody vybrať doslova len na prechádzku, aby sme na tom správnom mieste -- možno vytypovanom a možno súčasne aj srdcublízkom -- naozaj mohli aj s poriadnymi diaľavami spoločne spočinúť.
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Ivo Ivan

Dátum a čas pozorovania:

utorok 30.01.2018 okolo 16:30-17:00 SEČ (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

N48.342484 E18.8688533 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Tanád (Štiavnické vrchy)

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Stuhleck (Fischbacherské Alpy / Hory vých. od r. Mury,  Rakúsko) 249,7 km 

Simulácie UDeuschle:

zobraziť 

Fototechnika:

Olympus OM-D E-M10 Mark II + Sigma 60 mm f2.8 DN ART, priblíženie digitálnym zoomom


Priama reč pozorovateľa

"Popracovná rýchlovka, divoká akcia s požičaným foťákom a bez statívu. Rozhodovali sme sa do poslednej chvíle, no napokon sme neľutovali. Špekuloval som nad lokalitou kam sa vybrať, napokon rozhodlo to, že som oslovil kamoša Maťa, lokálpatriota a miestneho znalca, a on pre krátkosť času poradil aj čo najmenej "bolestný" výstup. Za jeho ochotu mu patrí vďaka. Rovnako dôležitým spolupáchateľom akcie bol aj kolega Kristián, vďačný pozorovateľ. Pol kilometra a prevýšenie len asi 100 m, napriek tomu však niektorí skonštatovali, že turistiky majú na tento rok dosť :-) "


Niekoľko ďalších záberov i dokumentačných fotiek z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii. 

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.