V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Zapisujeme nový absolútny slovenský diaľkový rekord!


Definitívne hlásenie o výnimočnom počine: Alpy boli zachytené z Veľkej Fatry!

Vo štvrtok 2. januára 2020 sa poľskému pozorovateľovi Maciejowi Majewskému ako (zrejme) prvému lovcovi ďalekých obzorov podarilo zdokumentovať vrcholy v rakúskych Alpách z veľkofatranských hôľ, konkrétne z najvyššieho bodu Veľkej Fatry Ostredku (súr. pozorovacieho miesta: 48.899241N 19.08166E). Znamená to, že bolo dosiahnuté nové absolútne maximum v diaľkovom pozorovaní z územia SR. Zábery z rekordného pozorovania sú dostupné na osobnej webstránke/blogu autora na nasledujúcom odkaze:

http://www.refraktor.pl/2020/01/alpejskie-akwarele.html

Samotný autor určil výslednú maximálnu vzdialenosť (dohľadnosť) svojho rekordného úlovku zaokrúhlene na 285 km k vrchom Heukuppe (Rax-Schneeberg), resp. Stuhleck (Okrajové pohoria východne od Mury > Fischbacher Alpen). Pre potreby vedenej evidencie najvzdialenejších slovenských pozorovaní upresňujeme s ohľadom na nami stanovenú a používanú metodiku vyhodnocovania pozorovaní oficiálnu dosiahnutú maximálnu vzdialenosť pozorovania na 285,0 km s trajektóriou Ostredok -> Heukuppe. V rámci prvotných predbežných informácií bola ohlásená dosiahnutá vzdialenosť „okolo 285 km na trase Ostredok -> Stuhleck“.
V prípade záberov na Stuhleck (vrchol kopca vo vzdialenosti 284,8 km) odfotografovaných pri súmraku však bolo prítomné nadnesenie a výrazné zdanlivé zdeformovanie objektu zrkadlením/fatamorgánou (vyvolané prítomnosťou inverznej vrstvy), z vizuálneho hľadiska sa preto jedná len o splošteniny objektu.
Na záberoch s vrcholmi v pohorí Rax-Schneeberg, ktoré boli vykonané už skôr za dňa v dopoludňajších hodinách, je síce takisto badateľná určitá optická deformácia, ktorá však nezabraňuje dostatočne spoľahlivej identifikácii a čitateľnosti tvaru týchto objektov s objektívnou prítomnosťou najvzdialenejšieho bodu v masíve Heukuppe (285,0 km) na fotografiách.

Maciejovi, ktorý patrí k elitným pozorovateľom a stáliciam v rámci diaľkárskej komunity (nielen) našich severných susedov, k tomuto jeho výnimočnému a historickému počinu aj touto cestou srdečne blahoželáme a ďakujeme zaň.

Ak to okolnosti dovolia, pozorovaniu samozrejme plánujeme venovať pozornosť aj prostredníctvom následných ďalších, vlastných článkov na našom portáli.

Tiež na tomto mieste pripájáme aj ďalšie externé odkazy na publikované materiály, týkajúce sa pozorovania:
○ DalekieObserwacje (5.1.2020): Alpy Austriackie z Ostredoka. MOST WANTED!!! 
○ Interez (8.1.2020): Slovensko má nový diaľkový rekord. Poľský fotograf z Veľkej Fatry spozoroval 285 km vzdialené Alpy 
○ Televízne noviny TV Markíza (18.1.2020): Bystrozraký rekord 

dv


Kategórie článku
Diskusia (7)

BuG.ToM
06.01.2020, 09:22


***Komentár bol deaktivovaný***

redakcia Na obzore [Dalibor]
06.01.2020, 19:06


Ad BuG.ToM 06.01.2020, 09:22; Žiaľ, a to sa Vás naozaj nijak nechcem dotknúť, tu Ste zrejme na nesprávnom mieste. U nás sa už skrátka nediskutuje o tom, či Zem guľatá je, alebo nie je. Ďalšie takéto príspevky nebudeme môcť v našej diskusii akceptovať.

AfricanMT
07.01.2020, 22:14


Gratulujem k krásnemu pozorovaniu.. Re: BuG.ToM. Na adrese: https://dizzib.github.io/earth/curve-calc/?d0=285&h0=1596&unit=metric si mozete overiť, že ori výške pozorovania 1596m a vzdialenosti 285km je skrytá výška 1590m. Výšky nad túto hodnotu sú pozorovateľné.

Glaiver
09.01.2020, 22:21


Pripájam sa ku gratulácii, je to úžasný pohľad. V popredí vyčnieva z krajiny všeličo, napr. elektrárenský komín v Zemianskych Kostoľanoch so svojou majestátnou výškou 300 m. Aj by som povedal, že matne vidím Topoľčany. A ten kopeček v strede fotky s pyramídovým tvarom a kameňolomom na boku je Veľký vrch (456 m n.m.) pri Partizánskom. Bratislava by mala byť "tesne pod Stuhleckom", Kamzík sa mi ale nepodarilo identifikovať.

redakcia Na obzore [Dalibor]
09.01.2020, 22:57


@Glaiver 09.01.2020, 22:21; Kamzík je "jasný" celkom vľavo na tejto fotke: http://bit.ly/35AmjSF. A na tejto http://bit.ly/36GjG30 aj ďalších v poradí pri súmraku trčí spektakulárne iba veža ;)

Glaiver
09.01.2020, 23:17


Hopp, diky za spresnenie, je to tam.

Marko
19.01.2020, 09:30


Paráda, je chválihodné že Markíza to odvysielala v Televíznych novinách. Mohlo niečo v tom smere spraviť aj RTVS, keď už vyberajú tie koncesionárske poplatky... Keď nie RTVS tak aspoň SHMÚ mohla fotografiu zabezpečiť do relácie Počasie, aby sa to odvysielalo na STV 1... Veď do toho počasia dávajú kadejaké fotografie a mnohokrát nič extra a veľakrát stále od tých istých mien, akoby niekomu chceli robiť reklamu... a toto bola fotografia nie hoc aká, ktorú dokonca komentoval človek z SHMÚ na Markíze v Televíznych novinách! :D (Nič v zlom, napísal som svoj názor.)


Načítať iný obrázok.