V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Paradajský kúsok v kúskoch Media type


Táto dvestoštyridsiatka je síce zdokumentovaná v útržkovitej podobe, môže sa však hrdiť prívlastkom aktuálne najpoprednejšieho letného diaľkového pozorovania, vykonaného z nášho územia.

Diaľkárske odlovy výnimočného roka pokračovali aj pri ďalšom nedávnom prechode studeného frontu a následnom ochladení. Namiesto premakaných kompozícií síce dnes prechádzame na prevažne kvantitatívne pozorovanie, aj táto podmnožina je však samozrejme neoddeliteľnou súčasťou lovu diaľok.

Po dlhšom čase navštívime výhľadové miestečká v Štiavnických vrchoch. Kroky ostrostrelca Richarda viedli na dvojicu lúk na hrebienku Paradajsu - kopca, vypínajúceho sa priamo nad nádhernou Banskou Štiavnicou. Oné lúky, zvané Rosniarky, ponúkajú smerom na západ až juhozápad tesné a skromné, ale predsa možnosti na uvidenie kontúr ďalekých kopcov. Tie majú podobu akýchsi „útržkov“ horizontu, vykúkajúcich spoza blízkych zalesnených masívov v rámci Štiavnického pohoria.

Najskôr zastavujeme na Zadných Rosniarkach, tesne pod vrcholom Paradajsu. Vidno odtiaľto kúsky Malých Karpát ↓

Cez sedlo neďalekého Veľkého Žiaru tiež Zadné Rosniarky ponúkajú možnosť zhliadnuť Alpy. Kvôli stromom na spomenutom blízkom kopci je však výhľad značne sťažený a pozorovateľ jednoducho musí dobre vedieť, do ktorého bodu treba presne upierať pozornosť fotoaparátu. Pri priraďovaní ktorej časti alpského obzoru patria konkrétne viditeľné kúsky na fotografii sme sa celkom zapotili aj my, napokon sme však fakticko-logické východisko našli (akceptoval ho aj autor pozorovania). ↓

Pohneme sa ďalej smerom na susedný Tanád, pretože ďalšiu a väčšiu časť alpského horizontu možno z Paradajsu zhliadnuť, pričom už lepšie (pri lepších podmienkach voľným okom), aj z druhej lúky - na Predných Rosniarkach. Tie sú návštevníkmi Banskej Štiavnice typicky vyhľadávané v prvom rade kvôli výhľadu na mesto, ojedinele však možno čosi uvidieť aj celkom opačným smerom. Čosi takéto ↓

„Po krátkej turistike som si vyhradil čas na západ Slnka pod vrcholom Paradajsu, kde som sa ale kvôli stromom na svahoch Veľkého Žiaru dosť sklamal. Presunul som sa na Predné Rosniarky pri menhiry, jeden z ktorých mi poslúžil ako statív. Odtiaľto sa mi podarilo mi zachytiť ľavú (južnú) časť hrebeňa Wechsel“, zosumarizoval Richard svoj ďalší pozorovateľský výpad.

Vysoké stromy na blízko ležiacich masívoch vedia pri pohľade na ďaleký obzor narobiť skutočne veľkú „galibu“. Mnohé objekty v diaľke zaclonia úplne, z iných zasa vidno iba rôzne nepatrné, nesúvislé kúsky. V každom prípade ale nášho lovca chválime za jeho ďalšiu aktivitu. Realizácia počinu pritom určite zaujme aj z astronomicko-meteorologického hľadiska: uloviť vyše 240-kilometrový výhľad uprostred leta totiž nie je žiadnou samozrejmosťou. V prípade tohto pozorovania ide dokonca k tomuto momentu o vôbec „najďalekejšie“ slovenské pozorovanie uskutočnené v letných mesiacoch!
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Richard Ježík

Dátum a čas pozorovania:

nedeľa 12.7.2020 medzi 20:30 a 21:15 LSEČ (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

Paradajs (Štiavnické vrchy)
□ Zadné Rosniarky: N48.4623328 E18.8736572 (zobraziť na Mapy.cz  |  mapy.Hiking.sk )
□ Predné Rosniarky, menhiry: N48.4591828 E18.8767311 (zobraziť na Mapy.cz  |  mapy.Hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Arabichl (Okrajové pohoria vých. od Mury > Wechsel, Rakúsko242,8 km

Simulácie UDeuschle:

Zadné Rosniarky -> Malé Karpaty , Zadné Rosniarky -> Alpy (časť) , Predné Rosniarky -> Alpy (časť) 

Fototechnika:

Canon 4000D + Sigma APO DG 100-300mm f/4


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok
 

Ďalšie dokumentačné zábery z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracovali: dv, db


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.