V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Žarnovské bralá - lokácia diaľok znalá Media type


Nápadné pohľadné skaliská v južnom cípe prievidzského okresu ponúkajú cezhraničný výhľad markantne za 200-kilometrovou hranicou. Alebo môžete nadiaľku napríklad skontrolovať, či stále stoja stavby v našom hlavnom meste.

Do mozaiky supervýhľadových miest v pohorí Vtáčnik dnes doplníme ďalší dielec. Výrazné andezitové bralá Žarnova, ktorý je nezameniteľným symbolom najmä pre obce Oslany a Horná Ves, umožňujú vymanenie sa z osídel tunajšieho zmiešaného lesa a krásne pohľady najmä na západ a juh, a čiastočne aj severným smerom.

V rámci honby za ďalekými výhľadmi bývajú pri výbornej dohľadnosti asi najtradičnejším žarnovským cieľom Malé Karpaty, aj vyše 100 km vzdialené. ↓

       


Pri naozaj extra dohľadnostných podmienkach, ideálne v kombinácii s pozorovacím časom po západe Slnka, sa však k Malým Karpatom vedia pridať aj 2x toľko vzdialené horizonty. Asi už tušíte, že ide o horizonty alpské. ↓

       


Pričom ak sa zadívate ozaj poriadne, tak spolu s Alpami jedným pohľadom uvidíte aj Bratislavský hrad, napríklad v takejto rozsvietenej podobe na prelome dňa a noci ↓

   

235 km ďaleký výhľad neponúka ktorýkoľvek slovenský kopec, Žarnov však áno. Teoreticky možno z tohto miesta uvidieť ešte aj druhý hlavný blok ďalekých Álp (ešte viac na juhozápad), ktorému dominujú okrajové pohoria východne od rieky Mury, so štandardnou maximálnou vzdialenosťou ešte o symbolických 0,1 km vyššou než je to v prípade skupiny Rax-Schneeberg. Spomenuté ďalšie alpské vrcholy sa ale pri tomto pozorovaní odloviť nepodarilo. Kvôli vysokej vlhkosti na Malej Dunajskej kotline zostali pri tomto počine nepozorované aj fragmenty Maďarska (Bakonský les cez 150 km), a to je ďalší dôvod vrátiť sa na Žarnov za ďalekými výhľadmi opäť.

Mimochodom, až na Alpy je z času na čas možné dohliadnuť aj zo susedného (od Žarnova vzdialeného bežným tempom asi hodinu), o 200 m vyššieho vrcholového brala Buchlova. Diaľkové pozorovanie aj z tejto lokality na našej webstránke veľmi radi privítame.
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Dušan Belaň

Dátum a čas pozorovania:

piatok 18.9.2020 medzi 18:30 a 19:30 LSEČ (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

Žarnov (Vtáčnik), skaly
N48.6087503 E18.5427000 (zobraziť na Mapy.cz  |  mapy.Hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Heukuppe (Rax-Schneeberg > Rax, Rakúsko235,3 km

Simulácie UDeuschle:

Rax-Schneeberg a Malé Karpaty 

Fototechnika:

Canon EOS 70D + Canon EF 70-200mm f/4L


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok
 

Ďalšie dokumentačné zábery z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.