V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Po výhľad na Lomnom - v úsilí nezlomnom Media type


Príkladne nájdené výhľadové miestečko a následný vydarený odlov si zaslúžia uznanie a pár riadkov vždy celkom plnohodnotne. Poprieskumničiť v teréne a neskôr vystihnúť správny čas na zaujímavé lokálne pohľady - to sa v tomto prípade odohralo v Javorí.

Poviete si, že uvidieť Tatry zo stokilometrovej vzdialenosti nemôže byť zase až taký veľký problém. Stavíme sa však, že o tomto absolútne nenápadnom miestečku, z ktorého je to možné, ste doteraz ani len netušili. Ani my nie, až pokiaľ v redakčnej schránke nepristál mail od Andreja: „Som zo Zvolena a keď som sa začal zaujímať o výhľady, a špeciálne o tie ďaleké, špekuloval som, odkiaľ spomedzi okolitých lokalít sa naskytnú tie najlepšie pohľady. So simulátorom som si nasimuloval snáď celé okolie a jedným z najlepších bodov na pozorovanie sa v mojom zozname ocitol kopec Lomné s nadmorskou výškou 906 m nad zvolenskou časťou Kráľová. Výhľady odtiaľ by boli naozaj super, no cely kopec je zalesnený. Pri prieskumoch som však natrafil na miesto, odkiaľ by som mohol nafotiť to, čo chcem. Pritom nebolo jednoduché ho nájsť, v rozhľade naozaj takmer všade bránia stromy.“

Keďže Andrejova nezlomná prieskumnícka činnosť bola ovenčená úspechom, ocitáme sa v Slovenskom Stredohorí - pozorovací vrch z tohto počinu patrí do sopečného pohoria Javorie. „Od novembra som tu bol asi štyrikrát, no rozhľadové pomery ani raz nestáli za nič. Až na piaty pokus to vyšlo. Ďalekohľad sme namierili na miesto, kde by mali byť vidieť Vysoké Tatry, čiže zhruba medzi Ďumbierom a ľubietovskou Bukovinou. Nepatrne prečnievajúce vrcholky Tatier nám pri pohľade splynuli s bližšími Nízkymi Tatrami, a tak sme si mysleli, že nevidíme nič. Preto na rad prišiel fotoaparát, vyťažený na maximálny výkon. Robil naozaj čo sa dalo, a napokon sa predsa len za úsilie odvďačil parádnymi úlovkami. Cieľ uvidieť Kriváň z domova sa nám splnil. Takisto vidieť aj Hrubý vrch a Krátku a pekný výhľad sa nám tiež naskytol na masív Krížnej s Banskou Bystricou“, pokračuje v rozprávaní pozorovateľ.

Menoslov ulovených ďalekých obzorov je prezradený, zostáva teda už len pozrieť sa na zábery. Začneme s veľmi vďačným priezorom na BB, zdanlivo ležiacu akoby hneď pod vysneženými strmými krížňanskými žľabmi ↓

Medzistromové okienko na Tatry, pohľad na ktoré vedie presne cez geografický stred Slovenska (Hrb vo Veporských vrchoch), má pre zmenu takúto podobu ↓

Vo väčšom detaile možno okrem troch už spomenutých tatranských končiarov identifikovať aj sneh, patriaci ešte jednému ďalšiemu „Tatrancovi“ - Veľkému Solisku ↓

„Výhľady na zaujímali vždy, ale až vaša stránka ma k nim úplne pripútala zistením, čo všetko sa dá v skutočnosti pozorovať. Do budúcna mám preto pripravených veľa miest na okolí, ktoré by som pri vhodnej príležitosti chcel preskúmať“, dodáva Andrej s nádejou na budúce úspechy. Za jeho premiérový skutok u nás (osobitne za sprostredkovanie neznámeho miestečka), ktorý si príkladnou prácou vybojoval a zaslúžil, navzájom veľmi pekne ďakujeme a úprimne držíme palce do ďalších loveckých chvíľ v teréne.

No a stroho dodajme ešte to, že širší priestor na juh od Zvolena si prebádanie rozhodne zaslúži, keďže jeho ponuka z hľadiska ďalekovýhľadového je vskutku zaujímavá.

Pozorovanie bolo uskutočnené v súlade s platnými protiepidemickými opatreniami (zákaz vychádzania s výnimkou pre pobyt v prírode v rámci okresu bydliska).
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovatelia:

Andrej Hriň, Marek Hriň (sprievod)

Dátum a čas pozorovania:

nedeľa 7.3.2021 medzi 15:30-16:30 SEČ (za dňa)

Lokalita pozorovania:

Lomné (Javorie)
N48.49529 E19.16678 (zobraziť na Mapy.cz  |  mapy.Hiking.sk )

Najvzdialenejšie pozorované objekty:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Hrubý vrch (Tatry > Vysoké Tatry) 98,0 km

Príslušné simulácie UDeuschle:

Tatry

Fototechnika:

Nicon Coolpix L830


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok
 

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.