V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Z Vysokých Tatier boli pozorované „Apuseny“!


Správa o výnimočnom diaľkovom pozorovaní z Lomnického štítu, ktoré znamená zdokumentovanie novej rekordnej dohľadnosti z územia Slovenska.

Vo štvrtok 9. februára 2023 pred východom Slnka sa poľskému „lovcovi diaľok“ Michałovi Skibovi podarilo z vysokotatranského Lomnického štítu pozorovať Apusenské vrchy v Rumunsku. Znamená to, že bol zaznamenaný nový absolútny rekord v diaľkovom pozorovaní z územia Slovenska. Ide o veľmi významné pozorovanie taktiež s ohľadom na to, že práve medzi pohoriami (Vysoké) Tatry a Apusenské vrchy je možné štandardne dosahovať najväčšiu možnú vzdialenosť pri diaľkových pozorovaniach zo slovenského územia. Takéto pozorovanie sa teda teraz, po dlhých rokoch a nemalom počte nevydarených pokusov, konečne podarilo úspešne uskutočniť a uvedený rumunský objekt (pohorie) z niektorého vhodného vysokotatranského štítu aj fotograficky zachytiť.

Zábery z rekordného pozorovania sú dostupné na nasledujúcich odkazoch:

https://dalekieobserwacje.eu/rumunia-z-lomnicy-most-wanted-300 

https://zdlugiejrury.pl/lomnica-cz-v-final-marzenia-wulkany-troche-bratankow-i-dom-dziecinstwa 

Výsledná maximálna vzdialenosť (dohľadnosť) „lomničákovsko-apusenského úlovku bola určená na 337 km (zaokrúhlene) k vrcholu Miclău. Ešte o čosi vzdialenejší Cârligatele (zaokr. 338 km) nebolo možné identifikovať hodnoverne; tento vrchol sa nachádzal v zdanlivej polohe, výraznejšie ovplyvnenej prítomnou inverziou na trase pozorovania.

Okrem Apusenských vrchov sa autorovi pri pozorovaní podarilo zdokumentovať aj iné výnimočné výhľady: napr. Gutínske vrchy, taktiež na území Rumunska, vo vzdialenosti zaokrúhlených 315 km (Creasta Cocoșului).

Pozorovanie bolo sprevádzané veľmi silnou atmosférickou refrakciou (odhadnutý koeficient refrakcie 0,19 – 0,2), ktorá v prípade najvzdialenejších objektov spôsobila výrazné zdvihnutie obzoru a umožnila viditeľnosť niektorých za štandardných podmienok nepozorovateľných vrcholov.

Ide o druhé známe pozorovanie s dosiahnutím vzdialenosti 300 km alebo vyššej v histórii diaľkových pozorovaní z územia Slovenska, ale pravdepodobne aj v priestore celej strednej Európy. Pripomíname, že predchádzajúce maximum s hodnotou 309,6 km bolo v platnosti od 8. februára 2020, kedy ten istý pozorovateľ zachytil taktiež Apusenské vrchy, avšak z nízkotatranskej Kráľovej hole.

Michałovi k zrealizovaniu ďalšieho prelomového diaľkovopozorovateľského počinu úprimne gratulujeme!

Nižšie pripájame vybrané fotografie, prevzaté z originálneho zdroja:

dv


Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.